FAQ - Frequently asked questions / Často kladené otázky

Co znamená jméno ELADA?
Elada je hebrejské jméno, které znamená "Hospodin je okrasa". Nazvali jsme takto prozatím jen samotný projekt, další využití jména bude záležet na budoucích potřebách a situaci.

Jaký je rozpočet stavby?
Celá stavba by měla stát cca 20,3 mil. Kč. Hrubá stavba, kterou jsme zaplatili do konce r. 2012, stála cca 7 mil. Kč, asi 11 mil. Kč musíme zaplatit do konce r. 2013, zbylé 2 mil. Kč jsou tzv. zádržné a budeme je splácet dva a dva roky.
Z kalkulace před zahájením stavby nám vyšlo, že asi polovinu potřebné sumy jsme schopni z vlastních řad a přispěním našich přátel během 4-5 let shromáždit. Kromě toho máme předjednán komerční úvěr ve výši 5 mil. Kč. Pro řádné financování stavby potřebujeme tedy sehnat zbylých cca 4,5 mil. Kč a sehnat překlenovací půjčky, než se v reálu naplní přislíbené dary.

Z jakých peněz se projekt realizuje?
Stavba je financována výhradně ze soukromých zdrojů, tedy bez přispění EU, úřadů ČR, ani Kraje či obce. Na vybavení MŠ přišpěla obec částkou 300 tisíc, z fondů SZIF jsme získali 200 tisíc na vybavení výdejny jídel a HK Kraj poskytl obci 250 tisíc na pořízení klavíru a varhan ve velkém sále. Vše ostatní platí Církve bratrská v Bystrém za velké podpory ostatních sborů CB a jednotlivých přátel z okolí, z celé republiky i ze zahranicí. Jinými slovy, daňové poplatníky stavba nebude stát nic, tedy kromě darů, které oni sami budou chtít na stavbu věnovat. Církevních restitucí se tento projekt netýká.

Co lidé říkají na vzhled budovy?
Většina lidí vyjadřuje spíš pozitivní názor, líbí se jim neokázalý, moderní styl, který se hodí díky dřevěné fasádě do podhorské oblasti. Zároveň existuje přirozeně i skupina s přesně opačným názorem. Vnější vzhled bude nejspíš veřejnost rozdělovat na dva názorové tábory. Důležité pro nás je, že návrh budovy se většinou líbí místním lidem, kteří budou budovu využívat. 

Vůbec to nevypadá jako kostel. Neměli jste postavit spíš sakrální budovu?
Jedním z hlavních kritérií při výběru architektonické studie, byl důraz na praktické využití budovy, civilní ráz a maximální variabilitu. Nechtěli jsme postavit kostel, ale funkční budovu, která bude sloužit široké veřejnosti.

Proč stavíte novou školku? Nebojíte se, že za pár let nebudete mít děti?
Stále se mluví o naprostém nedostatku míst ve školkách, o čemž se každý rok přesvědčují i rodiče z našeho regionu. Tato potřeba tu zkrátka je.  A pokud se v budoucích letech tato potřeba změní, můžeme změnit i využití budovy. Architektonicky je stavba navržena tak, aby to možné bylo. Ale naše zkušenost je taková, že hlavním kritériem pro naplnění takového zařízení, je především kvalita zázemí a výuky.

Bude to školka církevní? Kdo do ní bude moci chodit?
Ne, církevní školku nestavíme. Církev staví pouze prostory, které bude pronajímat občanskému sdružení Trivium Plus, které spravuje Základní školu v Dobřanech. Školka v Bystrém bude pouze rozšířením působnosti dobřanské školy. Chodit do naší školky bude moci tedy kdokoli, kdo bude odpovídat standardním kritériím.

Bude se ve školce platit školné?
Stavíme školku podle standardních zvyklostí. To znamená, že se počítá s obvyklými příspěvky rodičů, na které jsou zvyklí z okoních školek. Ekonomicky bude školka spadat pod Trivium Plus.
Pravdou ovšem je, že každé takové školské zařízení, pokud není státní, se potýká s finanční otázkou. Budeme tedy vděční za každý sponzorský dar a každou projevenou vstřícnost. Prvním a na dlouhou dobu nejspíš největším sponzorem školky bude Sbor Církve bratrské v Bystrém, který kromě investice do zázemí vyjde vstříc vedení školky, zejména v počátcích, ve stanovení výše nájemného. Velkou pomoc přislíbila také obec Bystré formou pravidelných příspěvků na hrazení energií.

 

Webkamera

Kontakt

Církev bratrská v Bystrém
Bystré 82
Dobruška 518 01 
IČ: 60884029
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.elada.cz

kazatel Církve bratrské v Bystrém:
Tomáš Cvejn

tel.: 494 665 534, 604 225 879

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  

ředitel ZŠ a MŠ Trivium Plus: 
Mgr. Jan Grulich
tel.: 733 130 749

e-mail: reditel @ trivium.cz
www.trivium.cz 


číslo bankovního účtu / bank account

 

1243370369/0800